7 světadílů světa

 

Zde si můžeš ověřit své znalosti:

Označení „světadíl“ pochází z latinského jazyka a znamená „držím pohromadě“. Světadíl je velké rozlehlé území složené z neponořené pevniny a má geologicky vyznačené hranice. Konkrétní definice světadílu neexistuje.
Z geologického hlediska ostrovy neexistují. Je to pouze geografické označení pro kus pevniny, která je menší než kontinent a větší než skála. Ostrovy jsou zpravidla přiřazovány ke světadílům, ke kterým jsou polohově nejblíže. Austrálie a ostrovy v Tichém oceánu bývají označovány jako Australasie/Oceánie.
Asie, Evropa a Afrika bývají označovány za tzv. „starý svět“. „Nový svět“ se vztahuje na Ameriku. Asie a Evropa bývají nazývány jako Eurasie. Oceánie není z geografického hlediska světadíl, ale k světadílům se řadí.
Světadíly jsou odděleny oceány a horami.
Světadíly se dělí podle různých klasifikačních kritérií a hledisek: topografie, geologie, historie, politika.
Hodně. 🙂 Na tuto otázku se různí odpovědi: 4 světadíly: Antarktida, Amerika, Eurafrasie, Oceánie. 5 světadílů: Antarktida, Amerika, Eurasie, Afrika, Oceánie. 6 světadílů: Antarktida, Amerika, Asie, Evropa, Afrika, Oceánie. 6 světadílů: Antarktida, Severní Amerika, Jižní Amerika, Eurasie, Afrika, Austrálie. 7 kontinentů: Antarktida, Severní Amerika, Jižní Amerika, Asie, Evropa, Afrika, Austrálie.

 

ZAJÍMAVOSTI

  • Největší světadíl je Asie a nejmenší Austrálie.
  • Jednotlivé pevniny se rozdělují až na 7 světadílů, přičemž úplně samostaný světadíl je pouze Austrálie a Antarktida.
  • Světadíly zaujímají 29,3% země. Zbytek tvoří oceány a moře.
  • 5 olympijský kruhů symbolizuje 5 světadílů, které olympiády účastní: Afrika, Amerika, Asie, Austrálie, Evropa.

Šárka obdivuje světadíly. Jsou tak různorodé. Barevné. Impulzující. Spojují lidstvo, tak jako cestování a sport. Nech se také okouzlit a vydej se za poznáním svého “JÁ”.