Hitlerova pomsta, bakeliťák, závodní karton, zuřivý vysavač, modrý výfuk, šílené trsátko, mumie se srdeční aritmií. Trabi, nechtěné lidové vozítko jako symbol sociální rovnosti, tradičně cestuje do Čech na setkání trabantů.

Je hlasité, pomalé, nespolehlivé, lehké a úsměvné. Kuriózní auto na čtyřech pneumatikách přejíždí politickým režimem, i kalužemi, pískem, horskými údolími a řekami.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Wolle_auf_Asphalt_11-1050x591.jpg
Trabant na cestě, zdroj: Eberhard Görner Film
„Trabant je jedním z nejlepších dopravních prostředků proti špatné náladě,“ řekl Přibáň, který byl s jasně žlutým trabantem 601 a s Fiatem 126p mnohokrát na expedicích kolem světa.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Wolle_auf_Asphalt_06-1050x591.jpg
Trabant na silnici, zdroj: Eberhard Görner Film
„V roce 2012 se mnou pořádal herec Gojko Mitic ve Cvikově/Zwickau čtení z mého románu„ In Gottes eigenem Land”/ V Boží zemi – mezi publikem seděl i Dr. Werner Lang se svou ženou Renate. Lang nás pozval do automobilového muzea Auto-Horch-Museum, které pomohl postavit v roce 1990 a o kterém New Yourk Times psalo, že je to nejhezčí muzeum na světě. Lang nás osobně provázel výstavou a vyprávěl nám také příběh trabantu. Přeskočila jiskra a já si uvědomil, že Lang je velmi důležitý současný svědek o německo-německé automobilové historii.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Horch-museum-Zwickau-Cvikov-zdroj-Šárka-Vacková-1050x788.jpg
Trabant v muzeu, zdroj: Šárka Vacková
V té době byl velmi nemocný, měl dialýzu třikrát týdně. Tehdy jsem byl velmi radikální, když jsem mu po prohlídce v Auto-Horchově muzeu řekl: „Zítra můžete zemřít, Wernere, ale dnes musíte vyprávět příběh o trabantu před kamerou!“ Souhlasil. Pak jsem zavolal svému kameramanovi Markusovi Stoffelovi, který žije v Norimberku, a zeptal jsem se ho, jestli by se mnou udělal rozhovor, i když mu za to nemůžu dát ani cent. Markus Stoffel okamžitě bez váhání souhlasil a v původní kanceláři automobilového muzea ve Cvikově/Zwickau jsme s Langem dva týdny natáčeli. Rozhovor se stal základem našeho filmu. O rok později, Dr. Werner Lang zemřel, “řekl Görner, režisér dokumentu„ Wolle auf Asphalt-das Experiment Trabant”/Vlna na asfaltu – experiment Trabant “.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Werner-Lang-v-dokumentu-o-trabantu-zdroj-Eberhard-Görner-Film-1050x591.jpg
Werner Lang, zdroj: Eberhard Görner Film
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Aktivist-19511953196102012014-718x1024.jpg
dokument, zdroj: neznámý
Görner: „Natáčeli jsme i na Sardinii. Tam jsme se setkali s profesorem Carl H. Hahn, bývalým generálním ředitelem VW a stavitelem závodu VW Mosel, který se nachází poblíž Cvikova/Zwickau. Tento závod je dnes průkopníkem elektrických automobilů VW. “Byl to senzační zážitek, vidět manažera VW v jeho bílém trabantovém kabrioletu s červenými koženými sedačkami.”
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Carl-H.-Hahn-zdroj-Eberhard-Görner-Film-1050x591.jpg
Carl H. Hahn, zdroj: Eberhard Görner Film
„Když se mluví o trabantu, slyším okamžitě zvuk dvoutaktového motoru, a vyfukující benzínovou směs, která se mi zasekne v nose, ale také se mi vybaví, že trabant byl nezničitelné auto. Dalo se opravit doma v garáži. Za silného zimního chladného počasí se výhled skrz čelní sklo značně snížil. Myslím, že se trabant stal kultovým automobilem, protože představuje sociální status rovnosti a také proto, že se jedná o ekologický automobil. Automobiloví výrobci ve Cvikově/Zwickau vyrobili z nouze bezplastové auto budoucnosti. V NDR nebyly žádné plechy. Já jezdím Citroenem C4, jehož karoserie je z plastu! “, dodává Görner.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist při-natáčení-zdroj-Eberhard-Görner-Film-1050x591.jpg
Filmový tým(Eberhard Görner – třetí zleva), zdroj: Eberhard Görner Film
Konec druhé světové války. Ocel a plech byly vzácným zbožím. Vláda neposkytla finanční prostředky, další sektory byly důležitější. A tak bylo zapotřebí levný materiál: bavlna, tzv. duroplast, který je lehký, nepodléhá korozi a díky saskému textilnímu průmyslu je ho dostatek. Dnes se duroplast používá pouze na výrobu toaletních sedadel.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist výřez-trabantu-v-muzeuu-Horch-ve-Zwickau-Cvikov-zdroj-Šárka-Vacková-1050x788.jpg
Trabant a bavlna, zdroj: Eberhard Görner Film
Stačí 10 dílů z duroplastu. Doba lisování trvá 8 min. Teplota je 170 C. Tlak činí 4-6 MPa. Každá součástka je jedinečná. Nepasuje? Stačí úder kladivem. A tak se zrodil symbol sociální rovnosti – trabi.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist setkání-a-jízda-trabantů-v-dokumentu-zdroj-Eberhard-Görner-Film-1050x591.jpg
Jízda trabantem, zdroj: Eberhard Görner Film
Trabant zažívá boom! V roce 1964 se objevuje reklamní slogan: „Průsečík mezinárodních veletrhů. Oblíbená třída 600m² – trabant 601. Od pohonu k vzduchem chlazenému dvoutaktnímu motoru, čtyřstupňový, plně synchronizovaný. 6,8 l nano spotřeby. Tvoří místo pro 4 dospělé osoby, prostorný kufr. To vše pro vás v trabantu 601 od Sachsenring Automobilwerke Zwickau. “
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140760-1050x788.jpg
Trabant pro rodinu, zdroj: Šárka Vacková
„Werner pracoval jako hlavní konstruktér a ředitel pro vědu a techniku ve VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau. Můj manžel pod sebou měl asi 3 000 zaměstnanců. V továrně pracovalo více než 12 000 lidí. Spolu se svým týmem automatizoval mnoho projektů, čímž se snížila pracovní místa. Za to získal dvě národní ocenění, “říká jeho manželka, která také pracovala v továrně.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Wolle_auf_Asphalt_10-1050x591.jpg
Werner Lang vypráví, zdroj: Eberhard Görner Film
„Stále pokračoval v projektech a vyvinul 16 skvělých aut, která se na trh nedostala. Můj manžel byl pak poslán na dva roky do Ludwigsfelde. Straničtí funkcionáři ho chtěli ze Cvikova/Zwickau vyštípat, protože byl nevhodný tím, že opakovaně bojoval o nové vývoje,” říká Langová.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Quick-Febr.-199029122013_0001-718x1024.jpg
Příspěvek z novin, zdroj: neznámý
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist automobilové-muzeum-Horch-zdroj-Olaf-Seifert-1050x700.jpg
Lang s manželkou, zdroj: Olaf Seifert
“Trabant – to bylo dítě z nouze. Nebylo spojení se světem a muselo se doslova čarovat s tím, co bylo,” řekl prof. Dr. med. Carl H. Hahn, generální ředitel VW 1982-1992.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140772-1050x788.jpg
Trabant a nouze, zdroj: Šárka Vacková
“Ráno rohlík s mlékem, večer topinka s pivem,” vzpomíná Karl Claus Dietel na cesty do bývalého Československa. Dietel sedí na židli ve svém ateliéru. Na stole je mnoho kamenů – malé, velké, ploché, hrubé, tmavé, světlé.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140732-1050x788.jpg
Dietel v ateliéru, zdroj Šárka Vacková
„Kameny? Nemají žádný význam, možná jen to, že moje cesta nebyla snadná, “říká Dietel.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140720-1050x788.jpg
Kameny, zdroj: Šárka Vacková
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140721-1050x788.jpg
Brýle a kameny na pracovním stole, zdroj: Šárka Vacková
Dietel navrhoval jako nezávislý designér a od roku 1965 spolu s partnerem Lutzem Rudolphem celkem sedm navazujících vývojových projektů na trabant P 601. “To zahrnovalo návrhy pro karosérii a pro interiér. “Všech sedm projektů bylo zrušeno na základě státních pokynů a nebylo provedeno sériově, “říká Dietel, vítěz německé ceny za design 2014.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist 20190202_122624-1050x591.jpg
při rozhovoru, zdroj: Šárka Vacková
„VEB Sachsenring Zwickau objednal pro trabant 603 od společnosti Škoda 20 000 čtyřtaktových motorů. Vláda NDR objednávku zamítla. “Po válce se demontovala východoněmecké konstrukce vozidel (dříve AUTO UNION CHEMNITZ, do roku 1945 největší německá automobilka). A ztratilo se spojení. Spolupráce se společností ŠKODA byla úzká, “říká Dietel, který také navrhl psací stroj Erika, simsona S50, základní design wartburgu 353. Vše úspěšně.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140726-1050x788.jpg
Dietel, trabant a psací stroj, zdroj: Šárka Vacková
„Češi jsou vzdělaní. Slovácí jsou trochu hektičtí. Češi a jejich auta mi byli vždycky velmi sympatičtí. Vozidla v NDR jsem považoval za velmi kritické. Jsem pozitivní ohledně TATRA 603, BUS Karosa a JAWA, “říká Karl Claus Dietel. Jürgen Lisse – typický fanoušek trabantu a autor knihy „ Fahrzeuglexikon Trabant” má vlastní malou garáž. Kdyby měl dílnu v České republice, určitě by na autodílech seděly slepice a kladly vejce. Tady nejsou žádné slepice, ale díly na trabant. Všude, kam se podíváte, napravo, nalevo, vpředu i vzadu a další leží za rohem. Chaos v nepořádku! “Muž se odlišuje od dítěte jen ve velikosti hraček,” říká Lisse.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140775-1050x788.jpg
U Lisseho v garáži, zdroj: Šárka Vacková
“Některé části nejsou k sehnání.” Ale trabant zůstane vždy zajímavý. V roce 2002 byl zobrazen na německé poštovní známce. Do trabantu se vejde 17 lidí nebo 7 přepravek s pivem,” dodáváLisse.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140781-1050x788.jpg
Fanoušek trabantu Lisse, zdroj: Šárka Vacková
Budete psát o trabantu ještě nějakou knihu?
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140798-1050x788.jpg
Kniha o trabantu, zdroj: Šárka Vacková
„Ne, teď píšu knihu o škodovce,” dodává Lisse.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140774-1050x788.jpg
Lisse se zamyslel u své knihy, zdroj: Šárka Vacková
Trabant není mrtvý! „Na prohlídku potřebujete alespoň 4 hodiny. Máme 130 exponátů. Část z toho se věnuje příběhu o trabantu, který je u návštěvníků velmi oblíbený. Naše muzeum každý měsíc navštěvují návštěvníci z 20 různých zemí. Přichází také mnoho Čechů. Jsme potěšeni, “říká Stebich, ředitel HORCH muzea ve Cvikově/Zwickau.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist P1140739-1050x788.jpg
Horch-Museum a ředitel Stebich, zdroj: Šárka Vacková
Trabant je v České republice stejně tak oblíbený a známý jako v Sasku, jinak by se v roce 2019 v Mostě nekonalo mezinárodní setkání trabantů.
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Wolle_auf_Asphalt_09-1050x591.jpg
Trabant a sousedství, zdroj: Eberhard Görner Film
Kult! Dvě země! Mnoho lidí! Hodně práce! Spousta času! Trabi a sasko-české přátelství! To je paráda!
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Trabant-na-nohách-od-Davida-Černého-1050x788.jpg
Trabant na nohách, zdroj: Šárka Vacková
Nejúspěšnější automobilové vozidlo z NDR – trabant P601. Mimochodem, jeden miliontý trabant opustil výrobní pás 22. listopadu 1973, dvou miliontý 1. října 1982 a tří miliontý 21. května 1990. Trabant byl exportován do Holandska, Finska, Řecka a Islandu. Každý měsíc se do Holandska prodalo 4 000 kusů trabantu. Do 30.dubna 1991 vyrobili zaměstnanci VEB Sachsenring Automobilwerke (dnes koncern Audi) celkem 3 096 099 vozidel. A dnes?
Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist trabbi-1050x620.jpg
Trabantem na cestě domů, zdroj: Thomas Schenk
Autor: Šárka Vacková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *