Zámek Vrchotovy Janovice: Neobvyklá řetěžová prohlídka zámeckými prostory

„Věrnost po ženě žádný muž nemůže žádat, protože by vyhasla.“ TBildergebnis für Sidonie Nádhernáuto větu si napsala anglicky do svého deníku cestovatelka, renesanční žena , mecenáška umění a poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice: Sidonie Nádherná (1885-1942).

 

Městys Vrchotovy Janovice se nachází  ve Středočeském kraji, 60 km od Prahy a 20 km od města Benešov. Okolí Vrchotových Janovic je vhodnou lokalitou pro aktivní dovolenou, protože tudy vedou zajímavé turistické stezky a cyklotrasy a neméně zajímavý je i původně renesanční zámek s novogotickou tváří a zámecký park s barevnými květinami a kamennými stoly.

Ideální je, vypravit se do Vrchotových Janovic autem, které můžeš zaparkovat v ulici před zámkem a nebo dole na parkovišti. V obou případech se jedná o bezplatné parkování. Vydej  se za záclonu růžových zdí … „ …. ohledně historie zámku: je velmi dlouhá ….začíná svůj výklad po skvělém přivítání Tom, jeden ze žáků 2. základní školy Propojení v Sedlčanech. „Vybral jsem si místnost sám. Text jsem se učil 1 den a dalších 6 dní jsem výklad vylepšoval,“ dodává Tom, který nikdy předtím neprováděl.V následující místnosti rozpráví Tereza se svým spolužákem:
Tereza: „Nepřipomíná ti to něco?“
David: „Staroměstský orloj v Praze.“ ….

Tereza: „Ta kniha vzdadu je docela velká, viď?
David: „Není to kniha, ale ozdobná kazeta na diplom.“
Tereza: „A co to domino, není moc malé?“
David: Je cestovní, do kapsy.“

David: „A co ten kapesníček?“
Tereza: „Není to kapesníček, ale doplněk dámských šatů.“Tereza: “Podívej tady na tu kravatu! Ta kdysi vypadala úplně jinak než dnes.” A během chvíle změní Tereza návštěvníka zámku  v elegantního šlechtice.„Nacházíte se ve společnosti velkých úředníků… Stůl patřil Emě Destinové… Tady to je 7 průsvitných stínítek, zhotovených z porcelánu bez glazury. To znamená, že plný výjev byl k vidění, až když se za nimi rozsvítilo světlo,” informuje v následující zámecké komnatě Vojtěch a nasvěcuje názorně jednotlivé obrázky.V dalším zámeckém pokoji se návštěvníků zámku ujímá Linda a Sára. Ukazují na panenku, která má opravdové vlasy. Poté přechází obě dvě žákyně sedlčanské základní školy ke skleněné vitríně a návštěvníci zámku pozorně naslouchají jejich dialogu.
Linda: “Víš, co by mě zajímalo?”
Sára: “Jak se vlastně lidé bavili, když ještě nebyly mobily?“ …. Neméně zajímavý je výklad Anny v dalším zámeckém prostoru: ” … Fotografie zvané vizitky měly přesně předepsané rozměry. … Ty na stěně vedle zachycují řemeslníky, jejichž obory jsou již v dnešní době zaniklé. Cínaři vyráběli nádobí, vinopalníci pálili z vína pálenku a jiné destiláty. A hlídačka vorů byla důležitá pro voraře …”.A co se dozví hosté zámku od Báry a Simony? “Šaty dámy na obrázku vážily 150 g. Když byla Sidonie Nádherná malá holčička, nosily se takové šaty jako mám dneska já,” vysvětluje s úsměvem Bára v černém oděvu s květinovým vzorem. Simona se chytí slova a upozorňuje na květinu proti prachu pod skleněným poklopem: „Není ani umělá ani přírodní. Je z obilných zrnek, koření, kousků látek a drátků.“ Bára se poté v ladných šatech vydává k fotografiím na stěnách a vysvětluje pojem „hlavodržka“.„… F. Palacký byl pozván sem do Janovic. …. Karl Egon Ebert rád provokoval tehdejší měšťany v tehdejší Praze svým vzhledem a chováním. Současné návštěvníky zneklidňuje tím, že je upřeně pozoruje po celou dobu, co se pohybovali v jeho blízkosti … ,” vypráví Lucie k jednotlivým obrazům. V další zámecké komnatě přivítá návštěvníky zámku Denisa: „Neměli bychom zapomenout na módu … “Krinolin byla spodní sukně, původně z velmi tuhé látky, takže udržovala sukni šatů v žádaném tvaru. V pol. 19. stol. už tomu bylo jinak. Byla to řada kovových oválů spojených od největších k nejmenším.”
Najednou Denisa omdlívá! Marek ji galantně a gentlemansky chytá do náručí. Bravurní herecký výkon! Denisa vysvětluje, že „slušně omdlít“ patřilo ke společenskému chování.Eliška: „Novočeská bibliotéka. Čtení o srovnávací mluvnici slovanské …“Aneta odloží kytaru, na kterou hrála návštěvníkům k cestě do 2. patra, a mluví o vztahu Sidonie Nádherné a Rainera Marii Rilka: „Rainer Maria Rilke, jeden z největších evropských básníků, navštívil Janovice jen třikrát, ale jeho přátelství se Sidonií Nádhernou trvalo do konce jeho života. Je zachyceno v řadě dopisů, které si vyměnili.”Michaela a Tereza upozorňují návštěvníky zámku na jedinečný sekretář z doby Marie Terezie (1717-1780).A u knihovny vedou dialog o Sidonii Nádherné jako o emancipované ženě, která milovala umění, přírodu a sport.
Sidonie jezdila na lyžích a na bruslích. Jedna z prvních žen, která řídila automobil.  Mimo jiné také ráda cestovala. Navštívila Afriku a Blízký Východ.Jeden zámek a unikátní „dny řetězového provádění“. Co to znamená? Zážitková historie! Výměna rolí! Výklad, co tě vtáhne do historie! Dny řetěžového provádění se na zámku Vrchotovy Janovice konají několikrát do roka. Zámek Vrchotovy Janovice je otevřený od května do srpna od středy do neděle od 9:00 do 12:00 hod a od 13:00 do 17:00 hod. V dubnu, září a říjnu jsou zámecké prostory přístupné v so a v ne a o svátcích od 9:00 do 12:00 hod a od 13:00 do 17:00 hod. Vstupenka stojí 90 Kč/osoba (snížené vstupné 60 Kč a rodinné vstupné 150 Kč).

Nedaleko od zámku vede Naučná stezka “Po stopách Sidonie Nádherné” se sedmi zastaveními a několika vyhlídkami. Stezka začíná na nádraží (Vrchotovy Janovice), vede přes staré tradiční cesty až do nedalekých Olbramovic. Stezka je dlouhá 8,3 km. Časová náročnost: 3 hod. Už jsi byl/a tady?

Zajímavý výlet nabízí německé město Ronneburg s proměnou měsíční krajiny. V severních Čechách, se vyjímá úchvatné městečko Loket: Karlovarská zářící hvězda. Pro zamilované stojí zato, vydat se na Milostnou stezku z Bad Elsteru do Aše.  Turistickým fajnšmekrům doporučuji nejstarší českou stezku: Svatojánské proudy! Muzeum? No, jasně – Retro auto muzeum Strnadice nabízí neuvěřitelnou podívanou na vyleštěné modely z dob, kdy auto nebylo dostupným zbožím. Boží Dar je všestranný a může se právoplatně chlubit stezkami pro rodiny s dětmi, pro turisty s pořádně prošláplými boty i pro lidi na kolečkovém křesle! Co to vidím? Stezka krušnohorských pověstí na Plešivci! A co se vydat krásnou stezkou na zámek Konopiště s medvědy v příkopě? Přemýšlíš nad dovolenou “za rohem”? A co takhle k jezeru tří států? Bodamské jezero!

Fotky jsou graficky upravené v programu Zoner. Ten musíš vyzkoušet!

 

One Reply to “Zámek Vrchotovy Janovice: Neobvyklá řetěžová prohlídka zámeckými prostory”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *