Plešivec (1028 m.n.m.): Stezkou krušnohorských pověstí

Krušné hory! Drsná příroda! Hluboké hvozdy! Skalnaté rokle! Strže! Močály! Rašeliniště! Kamenitá pole! Divoká a krásná příroda se skutečnou duší přichází se svou Stezkou krušnohorských pověstí! Poslouchejte vyprávění historek a bájí plešiveckého kronikáře Daniela Vaško. Sochy vytvořili Jitka Kůsová, David Fiala, Jiří Lain, Pavel Vítek, Slávek Jiran.

“Perkmon je nejznámější ze všech krušnohorskýcg skřítků. Nevysoký stareček s vousy až k opasku. Perkmon pomáhal najít nové žíly zlata a stříbra a trestal za neuctivost a posměvačnost. Naposledy byl spatřen u Božího Daru.” ….“A co takový čert? Od té doby, co se statkář Flaschner upsal ďáblu, dojili krávy jako žádné jiné, ovce rostly vlnou, slepice nesly vejce, že ani nevylézali z kurníku. Ale chamtivý Flaschner chtěl pořád víc a víc.” ….“Krásná Marzebilla! Dcera zámeckého pána. Provdala se za rytíře z hradu Saniperk. Na velkolepou svatbu se dostavil i jeden z odmítnutých ctitelů, který myslel jen na pomstu.” …. “Až uvidíš na obloze rudě pramenité červánky, měj na paměti, že je na blízku Ohnivec. Ohnivec si liboval v plamenech, ale dával pozor, aby lesu neublížil. V zimách zahříval pocestné, pomáhal kovářům při zpracování železa, rozdělával oheň v pecích na chleba. Ohnivec je skřítek se srdcem na pravém místě.” …. “Loupežníka poznáš na sto honů! Nikdy není sám, ale v tlupě! Jako tihle dva statní fousatí chlapíci s bambitkou za pasem! Schovaní v zákoutích lesů! Čekaje na další lup! Hřebík uprostřed?” …“Hééééj! Hóóój! Hůůůůůů! Hejkal Hejma straší ty, kteří dělají v lese rámus. Prochází ve starých dřevácích po lesích a kolem hraničních kamenů. Jeden z místních na něj nevěřil. Když ale jednou procházel kolem hraničního kamene a Hejma mu sáhl na rameno, on se tak polekal, že shodil kožich, do kterého byl oblečen a utíkal tak, že to doma odstonal.” … “Stromové ženy vedly lehkomyslný život, tančily po lese a připravovaly pocestným veselé či neveselé nástrahy.” ….“V dávných dobách žil v Ruprechtově rytíř, který v kraji loupil a přepadával. Rytíř se mu jen říkávalo, protože na sobě nosil kovové brnění a meč. Jeho duše se dodnes toulá krušnohorskými lesy v podobě černého psa. Kdo se psa nelekne, dá mu najíst a vezme jej za svého, rytíře tím osvobodí a ten mu za odměnu ukáže, kde skrývá své poklady.” …“Šrakakal! Šotek s rozcuchanými vlasy!” Z kapsy mu kouká hřeben! Stále s sebou nosí velkou knihu, kterou nikdo z lidí nikdy nečetl. I Šrakakal má svůj příběh. Konec se dozvíš na stezce! ” A jak dopadly pověsti a příběhy krušnohorských skřítků? Neváhej a vyraž na Stezku krušnohorských pověstí!

Kudy tam? Přímo za nosem! Přímo na hřebeni Plešivce ( 1 028 m.n.m.), kde se nachází nejen Stezka krušnohorských skřítků, ale i horský hotel Orion. Budova hotelu bdí na čedičové hoře, na místě původní horské chaty, kterou postavili v 70 letech min. století dobrovolníci z horské služby. K hotelu Orion patří i adrenalinové centrum, veliká houpačka a krásná dětská místnost se zdí, na kterou se dá malovat! Hurá!

Z Plešivce vedou krásné pěší i cyklo stezky na Boží Dar (11,5 km), do Abertam (2 km), Horní Blatné (9 km), Jáchymova (8,5 km), Merklína (4,5 km), Vysoké Pece (18,5 km).

Fotky jsou graficky upravené v programu Zoner. Ten musíš vyzkoušet!

 

 

 

 

One Reply to “Plešivec (1028 m.n.m.): Stezkou krušnohorských pověstí”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *