Žitavské hory: ferata Alpiner Grat je náročná, krásná, stupňovitá!

Příjezd: V Lückendorfu, 15 km od feraty Jeptiška/Nonensteig, se nachází ferata Alpiner Grat. Vesnice Lückendorf leží v srdci Žitavských a Lužických hor (obec Oybin, v trojúhelníku Saska, České republiky a Polska).Parkování: auto můžeš zaparkovat na bezplatném lesním parkovišti naproti hotelu Hotel Zum Hochwaldblick (Kammstr. 13, 02797 Lückendorf). Odtud je to k feratě 15 min pěšky. Nejdříve stoupáš do kopce, pak jdeš pořád rovně a na rozcestí se dáš doprava. Značka “Große Felsengasse” vede nahoru na feratu, ty musíš dolů pod ní. Nenech se tedy zmást a nenásleduj tuto značku (nejdi po žluté)! Start: Tak to je výzva! Už první železné kramle jsou vysoko. To chce pořádnou pružnost! Kdo vyleze začátek, má téměř vyhráno!Chvílemi si připadáš jako opravdový horolezec. Příkrá svislá stěna! Ale žádný strach, kramle jsou super opora! Následuje tzv. vrcholová knížka a pár přecvaků s exponovanými místy (C).Na trase je 1 úsek typu C/D. Jinak se pohybuješ v obtížnosti B-C. Menší lidé mohou mít pocit větší obtížnosti, protože železné kramle jsou daleko od sebe, což vyžaduje více energie! Síla v rukou! Technika! Kondice! Malá podesta, kde můžeš pokračovat nebo sestoupit z feraty na lesní cestu (únikový východ).  Další výstup se nese v duchu stupně B-C. Pěkné exponované úseky! Nejtěžší máš za sebou, konec feraty si zaručeně vychutnáš (B). Tak to je famózní! Stojíš na megakrásné skalní platformě a naproti tobě balancuje skalní holub! Výhled jako na dlani! Obec  Oybin vypadá jako německý Königstein v Českoněmeckém Švýcarsku! Žitavské hory! Lužické hory! Sasko! Česko! Polsko! Sestup: zpět k autu se vracíš po vyšlapané lesní cestě.Počítej ca. s 1,5 hod času. Hodně to závisí na kondici a zkušenostech. A také na tom, jak jsi fit!

Cílová výška: 572 m
Výškové metry: 100 m
Čas výstupu: 1,5 hod
Výškový rozdíl: 64 m
Celková délka: 96 m
obtížnost: C/D
určena pro : zkušené dospělé feratisty

Více informací o feratách nalezneš zde.

Další tipy na feraty:

https://on-the-continent.com/2018/04/23/traunstein-strazce-solne-komory-jednou-feratou-nahoru-jinou-zase-dolu/ (Rakousko)

https://on-the-continent.com/2018/05/06/rakouska-ferata-draci-stena-drachenwand-pro-pokrocilejsi-feratisty-adrenalinovy-zazitek-zarucen/ (Rakousko)

https://on-the-continent.com/2018/05/10/luzicke-a-zitavske-hory-ferata-jeptiska-nonnensteig-prozkousi-tve-dovednosti/ (Německo)

 

2 Replies to “Žitavské hory: ferata Alpiner Grat je náročná, krásná, stupňovitá!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *