Loket: Karlovarská zářící hvězda

Sen? Skutečnost! Paráda!

Městečko Loket se nachází 14 km od Karlových Varů. A zaručuje okamžitý ráj pro duši i aktivní odpočinek pro tělo! Žádný stres! Žádný spěch! Procházím se náměstím a v tom spatřím tři chlapíky, co si vypráví o vaření piva.

“Ahoj, Vy jste odsud?” ptám se zvědavě.

“Ahoj! odpoví mi všichni tři sympatickým tónem.

“No jasně, že jsme odsud. 🙂 A ukazují na trička:  Pivovar Svatý Florián! Vaříme tu čtyři druhy piva z českých surovin! Tak jako receptura, i pivo, je loketská chlouba. Nikam se nevyváží a návštěvníci ho mohou ochutnat jen u nás, v Lokti.

“Wau! Tak to bych měla také ochutnat.” dodávám s úsměvem na tváři.

“Vzpomínáš si, jak tu byl na pivě Richard Gere?, zavzpomínává muž uprostřed.

“No, jasně!” doplňuje ho klučina nalevo. Veliké díky patří této ženě na obrazu. Paní Lojinová pracovala nejdříve jako průvodkyně a díky své píli teď vlastní pivovar Svatý Florián, hotel Císař Ferdinand a hotel St. Florian. Pivo a voda! To je to, pro co se 3000 obyvatel Lokte opravdu umí nadchnout. Najdeš tu i největší sbírku lázeňských pohárků na světě. Jak rozeznáš pohárek od skleničky? To se dozvíš v Lokti!Jedny z nejstarších pivních lahví! Malebné městečko si ležérně lebedí na skále a pozoruje ze své výšky řeku Ohře, která si Loket obejmula do svého náručí. Do centra je přístup pouze ze severní strany přes most. Jako na poloostrově! Nejkrásnější výhledy se nabízí z Goethovi stezky! Loket je známý i ve světě! Richard Gere se tu stavil na pivo. Oscarový režisér Ron Howard v Lokti natočil film Genius o Albertu Einsteinovi. Dále se tu natáčelo Dětství a naděje, díl z Pojišťovny štěstí, ruský film Tankista, reklamy na čokoládu Milku, reklamy na Coca Colu a na prací prášek Ariel. Dokonce město navštívil i Agent 007!Robičská věž.10 km od Lokte se nachází vyhlídka Krudum. Ideální je, dojet do Hruškové autem a na konci vesnice automobil zaparkovat. Odtud se vydej po žluté, nezapomeň se zastavit u ruin Kostela sv. Mikuláše. Vyhlídková věž je zpřístupněná od roku 2008 a leží v 835 m.n.m. Západ slunce! To sedí! Počasí! Čas! Místo!  V Lokti je fůra ubytovacích zařízení. Je úžasné, když o sobě vzájemně mluví v dobrém světle, tak jako Bára, majitelka Pension 72 : “Závist? Proč? Jsme tu všichni na jedné lodi!”Pohled z penzionu! “Jak stíháte uklízet pokoje v hlavní sezóně?, ptám se zvědavě!

“Penzion provozujeme s mým přítelem Tomášem už přes 20 let. Máme dceru, Elišku, to je naše zlatíčko! Tak jak žijeme, takový má nádech i náš  penzion: květiny, vůně, dřevo a rodinná atmosféra. Na tom stavíme naše portfólio.”

“Vrací se nám zákazníci a to je pro nás největší odměnou.” doplňuje Barbora a jde naboso zalévat květiny na zahrádku. Loket nabízí tolik možností: od pasivní až po aktivní dovolenou, hrad, památky, pěší turistiku, cyklostezky, sjezdy na vodě, lezení po skalách, plavání a dokonce i výbornou gastronomii.Svíčková s knedlíkem, plátkem citrónu, brusinky a kopečkem šlehačky nebo bramboráčky s uzeným a se zelím?  Z Lokte vede cyklostezka až do Karlových Varů. Na půli cesty pyšně stojí unikátní skalní kulisy: Svatošské skály (7km od Lokte).   Městské hradby nabízí pohled do minulosti. A co takhle jít si zaplavat? No, jasně: Bývalý zatopený lom – dnes koupaliště Michal s nejdelším tobogánem v České republice!Tak to je Loket! Hvězdička šarmu a elegance! Přímo v Lokti se nachází i infocentrum s hodnotnými mapy.